• Charakteristika školy

• „Priemerný učiteľ rozpráva.

Dobrý učiteľ vysvetľuje.

Výborný učiteľ ukazuje.

Najlepší učiteľ inšpiruje.“

Charles F. Browne

Základná škola Zlatníky je umiestnená v peknom a zachovalom životnom prostredí s prírodnými lokalitami, ktoré sa uvádzajú aj v zoznamoch zaujímavých a chránených území Slovenska /Kulháň, Stará hora, Pánska Javorina/. Samotný názov obce Zlatníky nasvedčuje, že sa tu v dávnej minulosti ťažilo zlato a dodnes vidieť pozostatky po tejto činnosti.

Z hľadiska zabezpečovania výchovno-vzdelávacej práce na úseku základného školstva umožňuje škola v Zlatníkoch žiakom široké možnosti na rozvíjanie rozumových schopoností, ale aj zručností v oblasti polytechnickej a telesnej výchovy.

Naša škola poskytuje:

- odbornú výučbu cudzích jazykov - anglického a nemeckého - už od tretieho ročníka

- vyučovanie informatiky vo všetkých ročníkoch

- vyučovanie prírodovedných predmetov v špeciálnych učebniach s možnosťou praktického využívania didaktickej techniky

- využívanie okolitej prírody vo vyučovacom procese na spoznávanie flóry a fauny a lepšie osvojenie teoretických vedomostí

- možnosť využívania športového areálu a okolia školy k výchove žiakov k telesnej zdatnosti a k upevňovaniu svojho zdravia

- využívanie prírodných krás širokého okolia na turistické účely a cykloturistiku

- integráciu detí so špeciálnymi poruchami

- vyučovanie v alternácií katolícke náboženstvo a etická výchova

- pobyt žiakov prvého stupňa v mimovyučovacom čase v ŠKD

- každoročný základný a zdokonaľovací plavecký výcvik

- každoročne lyžiarsky výcvik žiakov druhého stupňa

- využívanie voľného času žiakov v rôznych záujmových krúžkoch

Žiaci sa každoročne zúčastňujú súťaží a olympiád na rôznych úrovniach. Organizujú sa školské kolá, z ktorých víťazi postupujú do vyšších kôl - okresných, krajských, regionálnych.

Žiaci sa podieľajú aj na kultúrnom živote obce a  pričlenených obcí. Príležitostne sa prezentujú občanom kultúrnym programom pre rôzne príležitosti. Program ku Dňu matiek sa už stal tradíciou.