Až do príchodu stálych mrazov a snehovej pokrývky si vtáky, ktoré u nás zostávajú na zimu, dokážu sebestačne poradiť. Počas tuhej zimy sa však ich šance na nájdenie výdatnej stravy a samotné prežitie mrazov výrazne znižujú. Ak pravidelne pozorujete ako sa približujú čoraz bližšie k vašim oknám, prekvapte ich pohostením.
Kto k nám chodí na návštevu?
Skôr, ako sme sa so žiakmi našej školy pustili do stavania kŕmidiel a výberu vhodného krmiva, sledovali sme aká zostava poletuje v okolí našej školy. Najčastejšie bolo vidieť vrabce, sýkorky, drozdy, stehlíky a strnádky. Z väčších vtákov odvahu na priblíženie nabral ďateľ, žlna, straka, hrdlička aj zablúdený holub.
Čím drobných operencov ponúknuť?
Pestrá vtáčia zostava potrebuje rovnako pestrý jedálniček. Čím menší zobáčik, tým menšie semienka. A platí to aj opačne. Základom je však, aby sme vyberali výdatné krmivo s bohatým zastúpením kvalitných tukov. Tuk je pre vtáčiky dôležitým zdrojom energie. Dokážu si tak lepšie udržať vlastné tukové zásoby, vďaka čomu lepšie odolávajú mrazom. Veľký úspech majú v kŕmidle predovšetkým: mak, ľan, slnečnica, repka, pšenica, proso, rozdrvené vlašské orechy,...
Aké vytvoriť ideálne kŕmidlo pre vtáčiky?
Kŕmidlo pre vtáčiky môže mať rôznu podobu, nielen klasický drevený domček. Starší žiaci našej školy na hodinách Techniky zapojili fantáziu, vyhrnuli si rukávy a praktické kŕmidlá boli na svete. Vyrábali sme ich z dreva a všetok materiál nám dodal pán Ivan Janech-Paleta systém, za čo mu patrí veľká vďaka.
Počas mrazivých dní sme kŕmidlá z mladšími žiakmi zavesili a pravidelne dosýpame zmes krmiva. Veď posúďte sami ako to super zvládli!
Vyučujúci: Mgr. Miroslav Stýskal, Ing. Ingrid Sitárová