Dňa 16. 10. 2017 sa v odpoludňajších hodinách 37 žiakov 1. stupňa zúčastnilo popoludnia venovaného Dňu výživy. Deti sa v zaujímavej prezentácii dozvedeli, že 16. október je Svetový deň výživy. Výživa je významný faktor životného štýlu, ktorý ovplyvňuje zdravie. Poskytuje nielen krytie základných potrieb energie a jednotlivých živín potrebných pre život, ale je spojená s emóciami, často aj s pocitom uspokojenia. Výživa sa spoločne s fyzickou aktivitou a genetickou dispozíciou podieľa na výslednom výživovom stave jedinca. Naučili sa, ktoré potraviny sú zdravé a ktoré ľudskému organizmu škodia, čo ovplyvňuje naše zdravie, prečo je dôležité jesť 5–krát denne, ktoré jedlá sú vhodné na raňajky, desiatu, obed, olovrant i večeru. Ako pomôcka pri zdravom a správnom stravovaní môže poslúžiť tzv. potravinová pyramída. Podľa nej by 40 % nášho denného príjmu potravín mali tvoriť potraviny zo skupiny obilniny, chlieb, ryža a cestoviny, 35 % ovocie a zelenina, 20 % mlieko, mliečne výrobky, mäso, hydina, ryby, strukoviny a orechy, 5 % tuky, oleje a sladkosti. Samozrejme nesmieme zabúdať ani na dostatočný príjem tekutín. Žiaci si pritom vyfarbovali maľovanky, riešili zaujímavé matematické úlohy, vypĺňali tajničky, rôzne rébusy a niektorí si vytvorili vlastnú pyramídu zdravia. Zarecitovali si aj básne o ovocí. Pani vedúca ŠJ spolu s našimi šikovnými kuchárkami pripravili pre deti zdravé pochúťky. Jablkový koláč , orechový zákusok, šunková a mäsová nátierka, ovocie a zelenina nakrájané a poukladané do úžasných tvarov i ovocná šťava deťom veľmi chutili. Niektorí žiaci si vyskúšali vytvoriť špirálu z bielej reďkovky i ružu z mrkvy. Na záver patrí veľké ĎAKUJEME našim pani kuchárkam, vedúcej ŠJ aj pani učiteľkám, ktoré túto vydarenú akciu zorganizovali.
koordinátor: Mgr. Lýdia Dúcka
