Na hodinách techniky v priebehu mesiaca január sa žiaci 5. až 9. ročníka pustili s vyhrnutými rukávmi do výroby kŕmidiel pre vtáčiky z rôznych materiálov. Vďaka šikovným žiakom vyrobila každá trieda minimálne jedno kŕmidlo. Veď posúďte sami!
Kedy začať s kŕmením vtákov?
Pokiaľ sa teploty držia nad nulou, vtáčiky nie sú v ohrození a dokážu si sebestačne zabezpečiť potravu. Hoci už nechytajú poletujúci hmyz, zdroje potravy nachádzajú v bobuliach, pri čistení polí, v kôre a dutinách stromov. S prvým prikrmovaním teda začíname až v období, kedy napadne súvislá pokrývka snehu alebo sú vonkajšie teploty dlhodobo pod nulou. V takých dňoch už vtáky potrebujú dostatok energie z potravy (predovšetkým tuk a bielkoviny), aby sa dokázali zahriať a neumrzli. Ich hlad spoznáte aj podľa toho, že sa čoraz viac približujú k obydliam ľudí – posedávajú na okenných parapetoch, balkóne a strácajú prirodzenú plachosť. Na prikrmovanie vtákov sú vhodné semienka, orechy či ovocie. Samozrejme so žiadnou zložkou stravy to nie je vhodné preháňať. Chlieb a pečivo je veľmi nevhodná potrava, keďže môže poškodiť trávenie vtáctva. My sme pre vtáčiky pripravili krmivo, ktoré bolo zložené z rôznych semienok - ľan, pšenica, mak, lúpaný hrach, repka olejná, jačmeň, ovsené vločky, proso. Aby si vtáctvo v pokoji vychutnalo zimnú hostinu, pripevnili sme kŕmidlá s týmito dobrotami v okolí našej školy.
Prikrmovanie vtáctva, predovšetkým počas zimy, je u ľudí veľmi populárne už celé roky. Je dôležité sa naň zamerať obzvlášť dnes, pretože sme na prahu piateho najväčšieho vymierania živočíšnych druhov na našej planéte a aspoň niečím takýmto maličkým a jednoduchým môžeme prispieť k ochrane niektorých z nich.
Vyučujúci: Mgr. Miroslav Stýskal, Ing. Ingrid Sitárová