Archív noviniek

          • Zdravý životný štýl ako prevencia kardiovaskulárnych ochorení

            3. 3. 2026

            Zdravý životný štýl zahŕňa vyváženú stravu, pravidelný pohyb, dostatok spánku a starostlivosť o duševné zdravie, čo vedie k lepšej kvalite života  a prevencii ochorení. Naši siedmaci si v priebehu mesiaca február na hodinách biológie besedou o zdravom  životnom štýle a starostlivosti o srdce rozšírili vedomosti o nové pojmy, ako ateroskleróza ciev, ktorá vzniká vplyvom vysokého cholesterolu v krvi. Zamerali sa na dôležitú úlohu pohybu pre činnosť srdca a ciev, ako aj na vplyv nesprávneho spôsobu života na obehovú sústavu. Téme sme sa spoločne venovali aj hodinách Občianskej náuky, kde si žiaci pripravili a prezentovali projekty. Dozvedeli sme sa, aký životný štýl je preferovaný u nich v rodinách. S témou sme pokračovali aj na hodine Techniky. Žiaci si pomocou obrázkov z letákov vytvorili nástenku s potravinovou pyramídou, ktorá zdobí stenu na prvom poschodí našej školy. Do práce sa žiaci pustili aj na hodinách informatiky , kde si každý žiak vytvoril prezentáciu k danej téme. Zdravý životný štýl predstavuje všetko, čo telu prospieva.

            Je ľahké žiť zdravo, no najťažšou úlohou je si udržať zdravý štýl života.

             

            Ing. Ingrid Sitárová , Mgr. Martina Luknišová

          • Premietanie dokumentu Ekvádor – po stopách evolúcie

            3. 3. 2026

            V piatok 20.2.2026 sa v MsKS v Bánovciach nad Bebravou uskutočnilo premietanie dokumentu v rámci pravidelného cyklu Svet okolo nás. Tentokrát nás cestovatelia zaviedli do Ekvádoru a na Galapágy. Žiaci sa počas zaujímavého rozprávania preniesli do krajiny ležiacej na rovníku – do Ekvádoru. Na začiatok sa dozvedeli žiaci niečo z histórie. Mali možnosť vidieť prírodné krásy v majestátnych Andách, v amazonskom dažďovom pralese, na jedinečných Galapágoch. Cestovatelia predstavili domorodé kmene v amazonskom dažďovom pralese, ich zvyky, spôsob života. Ukázali pre nás netradičný spôsob obživy – jedenie morčiat a opíc a na druhej starne tradičné zvieratá – lamy. Nakoniec nás zaviedli na Galapágy, kde žijú endemity, ktoré inde nenájdeme – jaštery a korytnačky slonie. Po premietnutí dokumentu mali žiaci možnosť sa ešte spýtať, čo ich zaujímalo a na záver bola krátka upútavka na ďalšie premietanie. To nás zavedie do krajiny vzchádzajúceho slnka - Japonsko.

            Mgr. Martina Luknišová

          • Beseda s príslušníčkou Policajného zboru SR na tému Bezpečne na ceste

            20. 2. 2026

            Dňa 17. 2. 2026 sa na našej škole uskutočnila beseda s príslušníčkou Policajného zboru SR na tému Bezpečne na ceste. Žiaci 1. – 4. ročníka sa dozvedeli, prečo je dôležité dodržiavať pravidlá cestnej premávky, nosiť prilbu či používať reflexné prvky. Pani policajtka žiakov obzvlášť upozornila na používanie elektrokolobežiek, pri ktorých hrozí zvýšené riziko úrazov. Zdôraznila, že deti do 12 rokov ich nesmú používať a zároveň pripomenula, že na elektrokolobežkách nesmú jazdiť vo dvojiciach. Naši najmenší žiaci si dokonca stihli všimnúť, že niektorí rodičia ako vodiči majú občas vlastnú verziu dopravných pravidiel.

            Žiaci sa aktívne zapájali, odpovedali, ale mali aj možnosť klásť otázky.  Beseda bola poučná, splnila svoj výchovno-vzdelávací cieľ a prispela k zvýšeniu povedomia žiakov o dôležitosti bezpečného správania sa v cestnej premávke.

            Mgr. Veronika Šimúnová

          • Beseda s pracovníčkou ČSOB banky na tému: Sporenie a digitalizácia

            20. 2. 2026

            Dňa 18. 2. 2026 sa žiaci 1. až 4. ročníka zúčastnili besedy, ktorá bola zameraná na finančnú gramotnosť. Do školy medzi deti prišla pracovníčka ČSOB banky pani Eva Daďová. Pripravila si zaujímavú  prezentáciu  na  tému: Sporenie a digitalizácia. Všade okolo nás sa stretávame so slovami: digitálny, virtuálny, elektronický, bankomaty, karty... Naša banka je digitálna. Čo to znamená? V takejto banke už nenájdeme hotovosť. Všetky služby sa poskytujú cez smartbanking, smartslužby   a pomôcť môže aj virtuálna asistentka KATE. Väčšina bánk je už digitálnych. Ak teda chceme mať v peňaženke nejaké peniaze – hotovosť, musíme použiť bankomat. Novinkou je, že dnes už hotovosť - peniaze môžeme do  bankomatov  aj vkladať. Z každého dieťaťa by mal vyrásť gramotný mladý dospelý. Ako v oblasti písania, čítania a počítania, tak aj v oblasti financií. Aj s pomocou detského účtu sa naučí byť dobrým hospodárom.  Deti môžu získať platobnú kartu už od 8 rokov. Musia si zapamätať PIN a nikdy ho nikomu neprezradiť. Rodičia ale účet deťom pravidelne kontrolujú a stanovia si s dieťaťom pravidlá. Ako začať sporiť a koľko vlastne odkladať? Treba si odkladať čo najskôr, či už do prasiatka, na účet,  do obálky alebo metódou snehovej gule. Sporiť si peniaze, mať tzv. „železnú rezervu“ je veľmi dôležité. Sporenie je znakom  finančnej gramotnosti, ktorej cieľom je vedieť nielen míňať, ale aj zodpovedne si sporiť.

            Žiaci sa aktívne zapájali a diskutovali o vreckovom a sporení. Dozvedeli sa veľa zaujímavých informácií zo sveta bankovníctva. Na záver ďakujeme pani Eve Daďovej za odbornú prednášku a spestrenie  výučby finančnej gramotnosti.

             

            Mgr. Lýdia Dúcka

          • Chemická šou – aj chémia môže byť zaujímavá

            17. 2. 2026

            Vo štvrtok 12.2.2026 sme mali v chemickom laboratóriu našej školy zaujímavú interaktívnu činnosť. Zavítal k nám študent Univerzity Komenského pán Filip Milata a pripravil pre žiakov 7. až 9. ročníka chemickú šou. Jej hlavným cieľom bolo zaujať žiakov a prilákať ich k vyučovanému predmetu chémia.

            Odmerný valec sa zrazu naplnil obrovským množstvom zubnej pasty, Filipovi horela ruka, horčík sa premenil na veľkú prskavku. Naši žiaci sa nielen prizerali, ale si pokusy aj vyskúšali. Pre tri skupiny boli pripravené pomôcky, pracovný postup a chemikálie. Štvorica si po naštudovaní zostavila aparatúru a pokúsila sa vyrobiť oxid uhličitý. Samozrejme, aby sme im uverili, museli nás dôkazom presvedčiť o jeho prítomnosti.

            Na záver každá skupina vyplnila dotazník o vykonanom experimente.

            Veríme, že sme touto činnosťou prispeli k získaniu komunikačných schopností, k rozvoju spolupráce v tímoch a praktických zručností našich žiakov.

            Filipovi veľmi pekne ďakujeme!

             

            Ing. Ingrid Sitárová

          • Valentín na našej škole

            17. 2. 2026

            Tohtoročný sviatok svätého Valentína na našej škole nebol len o srdiečkach a sladkostiach, ale aj o dostávaní a vlastnoručnej tvorbe. Našou hlavnou aktivitou sa stala výroba valentínok, do ktorej sa s obrovským nasadením pustili všetci žiaci. Valentínky vhodili do  špeciálnych valentínskych schránok - či už anonymne alebo verejne. Naši „poslíčkovia lásky“ (žiaci 8. ročníka) potom doručovali tieto milé pozornosti priamo do rúk adresátov. Okrem rozvíjania kreativity sme touto akciou posilnili to najdôležitejšie – školskú komunitu. Deti sa naučili, že urobiť niekomu radosť vlastnoručne vyrobeným darčekom je často cennejšie než kúpená sladkosť.

            O osvetu a príjemnú atmosféru sa postarali aj naši šikovní tretiaci, ktorí sa po prvýkrát odhodlali postaviť za mikrofón školského rozhlasu. Ich úloha bola jasná: priblížiť spolužiakom príbeh človeka, podľa ktorého tento sviatok nesie meno. Žiaci zdôraznili, že je dôležité si prejavovať lásku nielen v tento deň. 

            Ďakujeme žiakom 3. ročníka za ich svedomitú prípravu a odvahu. Veríme, že toto nebolo ich posledné slovo v našom školskom rozhlase.

             

            Mgr. Veronika Šimúnová, PaedDr. Ivana Hlocká

          • Dejepis - klinové písmo na vlastnej koži

            17. 2. 2026

            Ako písali ľudia pred tisíckami rokov?

            Na hodine dejepisu sme sa so žiakmi 5. ročníka preniesli do starovekej Mezopotámie.Zo slaného cesta sme vytvorili hlinené tabuľky a pomocou „klinu“ sme vtláčali znaky klinového písma - jedného z najstarších písiem sveta. Žiaci si uvedomili, že práca starovekých pisárov bola veľmi precízna a zdĺhavá a vyžadovala si neskutočnú trpezlivosť.

            Výsledkom snaženia sa našich piatakov sú originálne tabuľky a nezabudnuteľný zážitok. Svoje tabuľky sa navzájom snažili aj rozlúštiť. Hádali, diskutovali a hľadali význam – presne tak, ako dnešní historici pri skutočných hlinených tabuľkách.

            A bonus? Celá trieda bola prevoňaná škoricou – dejepis zapôsobil na všetky zmysly.

             

            PaedDr. Ivana Hlocká

          • Fašiangy

            17. 2. 2026

            Do tradičného fašiangového sprievodu v našej obci sa tento rok s veľkým nadšením zapojili aj žiaci zo Základnej školy Zlatníky. Fašiangy sú obdobím radosti, spevu, tanca a ľudových zvykov, ktoré sa v našom kraji dedia z generácie na generáciu. Naše deti s úsmevom a hrdosťou prispeli k tomu, aby sa táto krásna tradícia zachovávala a naďalej ožívala v uliciach dediny. Počas pochôdzky dedinou sa žiaci predstavili krátkym, no o to srdečnejším fašiangovým programom. Nechýbali tradičné piesne, veselé vinše a na záver ani spoločný tanec, ktorý roztlieskal mnohých domácich. Vystúpenie detí bolo plné energie, spevu a radosti. Svojím nadšením a spontánnosťou vyčarili úsmev na tvárach obyvateľov a spríjemnili im fašiangové popoludnie. Sme hrdí, že aj prostredníctvom takýchto podujatí môžeme v deťoch rozvíjať vzťah k folklóru, tradíciám a spoločnému prežívaniu radostných chvíľ.

            Tešíme sa na ďalšie spoločné stretnutia a krásne podujatia v našej obci!

             

            Fašiangové obdobie sme si na našej škole pripomenuli tvorivo aj zábavne.

             

            Žiaci prvého stupňa si počas výtvarných aktivít vyrábali papierové masky, ktoré s radosťou využili na piatkovom školskom karnevale. Pri práci rozvíjali svoju fantáziu, tvorivosť aj jemnú motoriku. Žiaci druhého stupňa sa prostredníctvom prezentácie oboznámili s fašiangovými tradíciami na Slovensku aj v zahraničí. Dozvedeli sa o zvykoch, symbolike masiek a význame tohto obdobia v minulosti i dnes. Vyvrcholením celého týždňa bol školský karneval plný hudby, tanca, súťaží a krásnych masiek. Atmosféra bola veselá a farebná a všetci si podujatie naplno užili. Fašiangy nám opäť ukázali, že tradície dokážu spájať a prinášať radosť do školského života.

             

            Ing. Katarína Števulová, Mgr. Katarína Lemešová, Mgr. Monika Idunková

          • Pošta od srdca

            17. 2. 2026

            Žiaci 2. ročníka sa zúčastnili návštevy miestnej pošty, kde mali možnosť naživo spoznať, ako pošta funguje a čo všetko sa v nej denne odohráva. Deti sa dozvedeli, kto na pošte pracuje, akú cestu prejde list od odosielateľa až k adresátovi a aký význam má pošta v každodennom živote. Na tento zážitok sme nadviazali v triede tematickou aktivitou. Prostredníctvom krátkeho príbehu a rozhovoru si deti zopakovali nové poznatky a následne si vyskúšali písanie vlastných listov. Každý žiak mal možnosť napísať alebo nakresliť správu pre triedu či spolužiaka. V triede sme si zároveň vytvorili vlastnú triednu schránku na dopisy, do ktorej deti vkladali svoje listy. Spoločne sme ich otvorili, čítali a tešili sa z milých slov, myšlienok a obrázkov. Deti si uvedomili, že listy môžu prinášať radosť, povzbudenie a pomáhajú vyjadriť pocity. Celá činnosť podporila rozvoj čitateľskej a pisateľskej gramotnosti, empatie, vzájomnej úcty a vytvárania príjemnej triednej atmosféry. Aj vďaka tejto aktivite si deti uvedomili, že pošta nie je len miestom, kde sa posielajú listy a balíky, ale aj miestom, ktoré spája ľudí a prináša radosť.

             

            Koordinátor : Mgr. Monika Idunková

          • Výlet na klzisko v Bánovciach nad Bebravou

            17. 2. 2026

            Dňa 4. 2. 2026 sa žiaci našej školy zúčastnili návštevy zimného štadióna v Bánovciach nad Bebravou. Cieľom podujatia bolo podporiť pohybové aktivity žiakov, rozvíjať ich vzťah k športu a posilniť kolektívne vzťahy medzi žiakmi.

            Počas pobytu na zimnom štadióne mali žiaci možnosť korčuľovať sa podľa svojich schopností. Aktivita prebiehala v príjemnej atmosfére pod pedagogickým dozorom.

            Návšteva zimného štadióna splnila svoj výchovno-vzdelávací aj športový cieľ a prispela k podpore zdravého životného štýlu žiakov.

            Mgr. Stýskal, Mgr. Šimúnová, Kozáčková, Dis.Art.

          • Školský karneval

            13. 2. 2026

            Naši najmladší žiaci z 1. až 4. ročníka si dnes užili veselý karneval plný originálnych kostýmov a skvelej nálady. Porota ocenila päť najkrajších masiek peknými hrami a sladká odmena čakala na všetky deti. Karneval priniesol do našej školy nielen veľa smiechu, ale aj nezabudnuteľné zážitky. 

          • Pozvánka pre rodičov na voľby do rady školy

            10. 2. 2026

            Vážení rodičia,

            na základe poverenia zriaďovateľa školy sa uskutočnia voľby zástupcov rodičov do rady školy na nové funkčné obdobie, na ktoré Vás pozývame.

            Voľby prebehnú v pondelok 16. februára 2026 o 15:30 v školskej jedálni ZŠ Zlatníky.

             

            Voľby do rady školy sa môžu uskutočniť ak je prítomná nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Pokiaľ sa nezúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov, zriaďovateľ vyhlási opakovanú voľbu, pričom pri tejto voľbe už nie je podmienkou účasť nadpolovičnej väčšiny oprávnených voličov.

            Voľby budú prebiehať tajným hlasovaním.

            Všetkých rodičov týmto prosíme o účasť na voľbách. Účasť aspoň jedného z rodičov žiaka je nevyhnutná.

             

            Mgr. Lenka Jamrichová

            riaditeľka školy

          • Cestovná kancelária

            30. 1. 2026

            Na začiatku tejto aktivity sa žiaci s pani učiteľkou rozprávali o tom, čo si predstavujú pod pojmom „cestovná kancelária“. Diskutovali o dovolenke a jej výdavkoch.  Potom štvrtáci  vytvorili skupiny. Každá skupina bola iná cestovná kancelária, ktorá mala rovnaký rozpočet 500,00 eur. Museli si vybrať dopravu, ubytovanie, stravu a výlet z ponuky v pracovnom liste, vypočítať celkovú cenu žiakmi vytvoreného zájazdu, zmestiť sa do 500 eur  a vymyslieť názov zájazdu. Po vypracovaní pracovného  listu  každá skupina odprezentovala vlastnú cestovnú kanceláriu a predstavila svoj zájazd. Na záver štvrtáci diskutovali o tom, čo bolo najdrahšie a  na čom sa naopak dalo ušetriť. Cieľom aktivity bolo: pochopiť, že cestovanie niečo stojí, naučiť sa plánovať výdavky, počítať s peniazmi a rozhodovať sa v rámci rozpočtu.

            Aktivita sa im veľmi páčila. Aj takýmto spôsobom motivujeme žiakov k zodpovednému rozhodovaniu a rozširujeme ich teoretické vedomosti z finančnej gramotnosti.

            Mgr. Lýdia Dúcka

          • Exkurzia na pošte - 1. ročník

            30. 1. 2026

            Dňa 27. januára 2026 sme sa so žiakmi prvého ročníka zúčastnili exkurzie na miestnej pošte. Cieľom našej návštevy bolo spoznať, kde v obci sa nachádza pošta, ako je označená budova pošty, aké služby ponúka a aké sú úlohy jej pracovníkov.

            Po príchode nás privítala milá, usmiata pani vedúca Naďka, ktorá nám porozprávala o  význame pošty v každodennom živote. Ukázala nám, čo  si na pošte môžeme kúpiť: obálky, známky, pohľadnice, tlačivá, časopisy, knihy, drobné darčeky, hračky, stieracie žreby...  Dozvedeli sme sa aj, čo všetko sa dá vybaviť na pošte: od posielania listov, platenia šekov až po kúpu známok či žrebov. Mali sme šťastie. Videli sme v priamom prenose, ako si občania z obce počas našej návštevy prišli kúpiť noviny, vyzdvihnúť balík, vypísať poštovú poukážku a poslať list.

            Na záver žiaci dostali sladkú odmenu – cukríky  a čokoládky. Poďakovali sme sa za milé prijatie. Exkurzia bola  zaujímavá a žiaci sa naučili veľa nového o práci na pošte.

            Mgr. Lýdia Dúcka

          • Medzinárodný deň komplimentov

            30. 1. 2026

            Dňa 24. januára  je Medzinárodný deň komplimentov, tento deň vznikol v roku 1998 na základe iniciatívy Američaniek Kathy Chamberlin z Hopkintonu v štáte New Hampshire a Debby Hoffman z Concordu v New Hampshire. V tento deň by mal každý vyjadriť kompliment aspoň piatim ľuďom a vyzdvihnúť ním to, čo na tej osobe oceňuje.

            Žiaci našej školy veru komplimentmi nešetrili a v každom ročníku si spolužiaci medzi sebou vymenili rôzne pochvaly a milé slová, ktoré vpisovali do lupeňov kvietku. Jednotlivé komplimenty sme si prečítali a bolo milé vidieť žiakov, ako im kompliment vyčaroval úsmev na perách.

            Komplimenty všetkých žiakov zdobia priestory školy v podobe nástenky.

            PaedDr. Ivana Hlocká

          • Uhádni rozprávku v 4. ročníku

            30. 1. 2026

            Žiaci 4. ročníka sa  v rámci doplnkového čítania vybrali do školskej knižnice. Priniesli si so sebou rozprávkové knihy a inú detskú literatúru, z ktorých si čítali. Podľa úryvkov mali zistiť, o aký úryvok a z akej knihy ide. Niektorí žiaci si vypožičali knihy na domáce čítanie.

            Čitateľská gramotnosť je definovaná ako „schopnosť porozumieť a používať také písomné jazykové formy, ktoré vyžaduje spoločnosť, alebo ktoré majú hodnotu pre jednotlivca.

            Ciele čítania, ktoré súvisia s motiváciou žiakov a ktoré sa u detských čitateľov uplatňujú najviac, či už v škole alebo mimo nej. Sú to:  Čítanie pre literárny zážitok súvisí s čítaním literárnych textov, v ktorých sa čitateľ stretáva s fiktívnymi hrdinami, udalosťami, či prostredím, kde sa príbeh odohráva.

            Cieľom je dosiahnuť základnú gramotnosť. Podľa tohto modelu ide o schopnosť žiaka čítať a porozumieť významu prečítaného textu.

            Mgr. Slávka Orságová

          • Január v ŠKD 1

            30. 1. 2026

            Január v školskom klube detí sa niesol v znamení zimnej pohody, pohybu a kreativity. Využili sme príležitosť byť na čerstvom vzduchu a premeniť zimné dni na nezabudnuteľné zážitky. Deti si s nadšením vyskúšali korčuľovanie na prírodnom klzisku v Malých Hostiach, kde si zdokonaľovali pohybové zručnosti a užívali si pravú zimnú atmosféru.

            Aj keď bola snehová nádielka skromnejšia, o tradičné zimné radovánky sme neprišli. Sánkovanie, hry v snehu a tvorenie snehových anjelov priniesli deťom veľa radosti, smiechu a spoločných zážitkov.

            Zimné aktivity sme obohatili aj o environmentálnu výchovu. Spoločne sme vyrábali jedlé kŕmidlá z jabĺčok a semienok pre vtáčiky, ktoré u nás počas zimy zostávajú. Deti si kŕmidlá odniesli domov, zavesili ich na stromy a s radosťou pozorovali sýkorky, sojky či drozdy. Učili sa tak vnímať prírodu, byť všímavé a zodpovedné voči živým tvorom.

            Nezabudli sme ani na športového ducha a podporu fair play. Deti písali odkazy a priania našim olympionikom, ktorí reprezentujú Slovensko na Zimných olympijských hrách v Taliansku, uvedomili si význam športu, vytrvalosti a podpory našich reprezentantov.

            Januárové aktivity v ŠKD priniesli deťom nielen pohyb a zábavu, ale aj nové poznatky, upevnenie kamarátstiev a radosť zo spoločných zážitkov. Zimné dni sme prežili aktívne, tvorivo a s úsmevom.

            Mária Rédekyová

    • Kontakty

      • ZÁKLADNÁ ŠKOLA
      • +421 038 7695130
      • č.62
        956 37 Zlatníky
        Slovakia
      • 36128490
      • 2021638839
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje