Archív noviniek

          • Úspech našich žiakov v celoslovenskej literárnej Osmijanko

            6. 6. 2026

            S veľkou radosťou a hrdosťou oznamujeme, že naši žiaci dosiahli významný úspech v celoslovenskej literárnej súťaži Osmijanko – literárna súťaž pre mladých čitateľov. V kategórii Druhá osmička sa úspešne zapojili žiaci 2. ročníka pod vedením tr. p. učiteľky M. Idunkovej a žiaci ŠKD zo 4. ročníka pod vedením p. vych. M. Rédekyovej. Počas celého súťažného obdobia sa žiaci s nadšením venovali čítaniu kníh, riešeniu zaujímavých úloh, tvorivému premýšľaniu a objavovaniu sveta literatúry. Ich usilovnosť, kreativita a láska ku knihám boli odmenené krásnym úspechom, ktorý je výsledkom ich vytrvalej práce a aktívneho prístupu k čítaniu. Účasť v súťaži Osmijanko prispela k rozvoju čitateľskej gramotnosti, podporila fantáziu, schopnosť porozumieť textu a zároveň posilnila radosť z objavovania príbehov ukrytých v knihách. Veríme, že tento úspech bude motiváciou aj pre ostatných žiakov a povzbudí ich k pravidelnému čítaniu, ktoré rozvíja vedomosti, slovnú zásobu i tvorivé myslenie. Všetkým súťažiacim srdečne blahoželáme, ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a prajeme im ešte veľa krásnych čitateľských zážitkov a ďalších úspechov.

            „Kniha je priateľ, ktorý nás nikdy nesklame a vždy nám otvorí dvere do nových svetov.“

            Mgr. Monika Idunková

          • Škola v prírode Hotel Lomy Horná Ves

            29. 5. 2026

            Počas minulého týždňa v dňoch 18. 5. - 22.5.2026 sa naši žiaci  2.- 4. ročníka zúčastnili školy v prírode, kde si okrem učebníc „precvičili“ najmä tenisky, tímového ducha a smiech od rána do večera. Deti zvládli ranné vstávanie (niektorí hrdinsky aj bez tretieho budenia), hľadanie zašifrovaných správ,  športové hry aj večerné programy. Nechýbali súťaže, spoločné zážitky, nové kamarátstva a množstvo nezabudnuteľných momentov. Domov sme sa vrátili unavení, ale spokojní, plní zážitkov, čerstvého vzduchu a s vedomosťou, že sa dá prežiť aj pár dní bez mobilu. Ďakujeme všetkým pedagógom, animátorom a žiakom za skvelú atmosféru a tešíme sa na ďalšie spoločné dobrodružstvá

             

            Mgr. Monika Idunková

          • Atletika - okresné a krajské kolo

            29. 5. 2026

            Dňa 6. a 7. mája 2026 sme sa zúčastnili okresného kola v ľahkej atletike v Bánovciach nad Bebravou. Pre mnohých z nás to nebola len obyčajná športová súťaž, ale chvíľa, na ktorú budeme ešte dlho spomínať. Každý súťažil vo svojej disciplíne a všetci sme do toho dali celé srdce. Už od rána bolo cítiť napätie, odhodlanie aj obrovskú podporu medzi nami. Najväčší úspech dosiahli Adriana Valášková  a Andrea Kozáčková. Andrea si vybojovala nádherné 2. miesto v hode vortexom.  Keď zaznelo jej meno medzi víťazmi , ostala v nemom úžase. Taký úspech vôbec nečakala a v očiach mala obrovské šťastie aj dojatie. Bol to moment, na ktorý nikto z nás nezabudne. Adriana získala úžasné 1. miesto v behu na 300 metrov. Jej výkon jej otvoril cestu na krajské kolo v Dubnici nad Váhom, ktoré sa konalo 13. mája 2026.

            Mgr. Miroslav Stýskal

            Krajské kolo bolo úplne iné. Väčšia konkurencia a atmosféra plná emócií. Každý jeden štart znamenal boj nielen s ostatnými, ale aj so sebou samým. Hoci sa mi tentoraz nepodarilo získať prvé miesto, odnášam si niečo omnoho cennejšie – zážitok, ktorý sa nedá opísať slovami. Pocit, keď stojíš na štadióne, počuješ povzbudzovanie a vieš, že reprezentuješ svoju školu, zostane navždy v srdci. Neboli to len preteky o medailách. Boli to dni plné smiechu, podpory , nervozity, radosti aj dojatia. Dni, počas ktorých sme si uvedomili, že niekedy nie je najdôležitejšie vyhrať, ale prekonať vlastný strach a ukázať, čo je v nás. Na záver patrí jedno obrovské ďakujeme nášmu triednemu učiteľovi Mgr. Miroslavovi Stýskalovi. Ďakujeme za jeho trpezlivosť, podporu, povzbudivé slová a čas, ktorý nám venoval. Veril nám aj vo chvíľach, keď sme si neverili sami. Vďaka nemu sme neboli len tímom športovcov, ale aj partiou ľudí, ktorí stáli jeden pri druhom.

            Adriána Valášková,  7. ročník

          • ŠKD 2 - Návšteva gazdovského dvora

            29. 5. 2026

            S deťmi zo školského klubu detí sme sa vybrali na prechádzku po obci, počas ktorej sme navštívili aj gazdovský dvor. Už pri príchode nás privítali rôzne domáce zvieratká, ktoré si deti mohli zblízka pozrieť a niektoré aj chytiť, či pohladkať. Videli sme psov, kačku s malými káčatkami, húsatká, kuriatka, sliepky, ovečky s jahniatkom a v jazierku sme obdivovali  karasy. Počas návštevy sme sa dozvedeli veľa zaujímavostí o živote zvierat. Rozprávali sme sa o tom, ako dlho trvá, kým sa mláďatká narodia alebo vyliahnu, čím sa jednotlivé zvieratá kŕmia a ako sa treba o ne správne starať. Deti si vypočuli všetky informácie a mali možnosť zvieratká aj nakŕmiť, čo im prinieslo  radosť a pekný zážitok. Veľkým dobrodružstvom bola aj jazda na malotraktore, ktorú si všetci veľmi užili. Po zaujímavom a veselom dopoludní nás čakala sladká odmena v podobe domácej bábovky, ktorá nám dodala energiu na cestu späť. Z návštevy gazdovského dvora sme si odniesli množstvo nových poznatkov, zážitkov a úsmevov. Bol to deň plný radosti, objavovania a kontaktu s prírodou.

            Ing. Katrína Števulová, Adriána Kozáčková DiSart.

          • Projektový deň s AI robotmi

            19. 5. 2026

            Dnes sa naša telocvičňa premenila na centrum plné inovácií, programovania a skvelej zábavy. V rámci projektového dňa mali žiaci jedinečnú príležitosť si na vlastnej koži vyskúšať prácu s dvoma špičkovými edukačnými robotmi s prvkami umelej inteligencie – Loona a ClicBot.

            Inteligentný robotický psík Loona si okamžite získal srdcia všetkých žiakov. Vďaka pokročilej umelej inteligencii dokáže rozpoznávať tváre, reagovať na hlasové povely, gestá a dokonca prejavovať emócie. Žiaci sledovali, ako sa učí nové kúsky, a vyskúšali si, ako funguje počítačové videnie v praxi.

            Modulárny robotický systém im ukázal nekonečné možnosti kreativity. Z jednotlivých dielov si tímy poskladali vlastné verzie robotov – od chodiacich tvorovaž po autíčka. Následne ich pomocou blokového programovania naučili tancovať, prekonávať prekážky či reagovať na dotyk. Dnešný deň nebol len o hraní, ale najmä o získavaní digitálnych zručností budúcnosti. Sme radi, že našim žiakom otvárame dvere aj do sveta moderných technológií.

            Mgr. Lenka Jamrichová

          • Plavecký výcvik

            15. 5. 2026

            Plavecký výcvik sa uskutočnil v termíne 11. – 15. mája 2026 pre žiakov 3. a 4. ročníka ZŠ Zlatníky. Výcvik prebiehal pod vedením pedagogických zamestnancov školy a kvalifikovaných inštruktorov plávania.

            Pred začiatkom výcviku boli žiaci oboznámení s vnútorným poriadkom plavárne, pravidlami bezpečnosti a ochrany zdravia, ako aj so zásadami bezpečného správania sa v priestoroch bazéna a počas presunov.

            Počas plaveckého výcviku si žiaci osvojovali základné plavecké zručnosti primerané ich veku a individuálnym schopnostiam. Výučba bola zameraná najmä na:

            • adaptáciu na vodné prostredie,
            • správne dýchanie do vody,
            • ponáranie a splývanie,
            • nácvik pohybov nôh pri kraule a znaku,
            • základy techniky práce paží,
            • koordináciu pohybov pri plávaní.

            Výcvik prebiehal systematicky a v súlade s metodickými odporúčaniami. Žiaci pracovali aktívne, disciplinovane a dodržiavali pokyny pedagógov a inštruktorov. Počas výcviku nebol zaznamenaný žiadny vážny úraz ani bezpečnostný incident.

            Plavecký výcvik prispel k rozvoju pohybových schopností žiakov, k upevňovaniu správnych hygienických návykov a k posilňovaniu pozitívneho vzťahu k pohybovým aktivitám a zdravému životnému štýlu.

            Po ukončení plaveckého výcviku žiaci obdržali osvedčenie o absolvovaní plaveckého výcviku. Z plaveckého výcviku si všetci odnášame kopec zážitkov, hrdosť z dosiahnutých výsledkov či radosť z prekonávania strachu.

             

            Mgr. Veronika Šimúnová

          • Záchrana Zeme v ŠKD 2

            15. 5. 2026

            Náš program ku Dňu Zeme sme odštartovali príbehom o chorej planéte, ktorú sa deti rozhodli zachrániť. Príbeh ich prirodzene motivoval k tomu, aby premýšľali nad tým, ako môžu pomôcť našej planéte a prispieť k jej ochrane. Na túto myšlienku sme nadviazali konkrétnymi aktivitami. Deti sa zapojili do upratovania okolia školy, zbierali odpad a pomáhali tak skrášliť prostredie, v ktorom trávia svoj čas. Vyskúšali si plogging – spojenie pohybu a zbierania odpadu, ktoré prinieslo nielen radosť z pohybu, ale aj dobrý pocit z užitočnej činnosti. Zaujímavou časťou bola aj recyklácia papiera, ktorá prirodzene nadväzovala na tému apríl – mesiac lesov. Deti si tak uvedomili význam stromov a lesov pre našu planétu. Následne si prakticky vyskúšali, ako sa dá zo starého použitého papiera vyrobiť nový. S prekvapením zistili, že aj zdanlivo nepotrebné veci môžu dostať druhú šancu. Na recyklovaný papier potom mohli kresliť. Záujem a množstvo otázok vyvolalo aj skúmanie času rozkladu rôznych materiálov v prírode. Deti prekvapilo, že niektoré druhy odpadu sa rozkladajú desiatky až stovky rokov, čo viedlo k spoločnej diskusii o tom, ako môžeme množstvo odpadu znižovať a správať sa k prírode ohľaduplnejšie. Rozklad materiálov sme si zároveň vyskúšali aj prakticky – niektoré predmety sme zakopali do pôdy a počas celého mesiaca sme pozorovali, ako sa menia a postupne rozkladajú. Okrem toho sme sa učili správne triediť odpad, rozlišovať jednotlivé materiály a rozprávali sme sa o tom, prečo je zodpovedný prístup k prírode dôležitý. Počas týchto aktivít si deti uvedomovali, že aj malé skutky majú význam a že každý z nás môže prispieť k tomu, aby bola naša planéta zdravšia a krajšia.

            Vychovávateľka: Ing. Katarína Števulová

          • Piesne nášho regiónu

            15. 5. 2026

            Aj v tomto školskom roku sa naša škola rozospievala ľudovými piesňami. Speváckej súťaže „Spievame piesne nášho regiónu“ sa zúčastnili žiaci z prvého stupňa, ktorí radi spievajú a majú odvahu to ukázať aj ostatným. Deti sa naozaj snažili a za svoje spevácke výkony boli aj odmenené. Žiaci súťažili po jednotlivých ročníkoch. Spomedzi najmladších žiakov sa v 1.ročníku na prvom mieste umiestnila Charlotta Kišacová, druhé miesto si vyspievala Viktória Laginová a na treťom mieste sa umiestnila Dorota Vass. V druhom ročníku s sa víťazkou stala Dorota Matiášová, na druhom mieste sa umiestnila Sabína Šimúnová a na treťom mieste Amália Strempeková. V treťom ročníku si stupne víťazov speváci podelili nasledovne: prvé miesto získala Dorota Lemešová, na druhom mieste sa umiestnila Natália Lobotková a chlapcov na treťom mieste zastúpil Mathias Dúcky. Všetkým výhercom blahoželáme, všetkým deťom, ktoré sa zúčastnili na súťaži ďakujeme a zároveň im želáme, aby im to takto pekne „spievalo“ aj naďalej. Zároveň ďakujeme aj pani učiteľkám a všetkým rodičom, ktorí sa deťom venujú a vedú ich k láske slovenským ľudovým piesňam.

            Mgr. Katarína Lemešová

          • Deň matiek

            13. 5. 2026

            Druhá májová nedeľa je už tradične venovaná všetkým mamičkám, ale i babičkám, ktoré v tento deň oslavujú svoj sviatok. 10. mája sme sa stretli na peknom programe, ktoré si pripravili deti spolu s pani učiteľkami a vychovávateľkami, aby potešili svoje maminy, a aj takto im spríjemnili Deň matiek. V programe sa vystriedali deti z našej materskej školy so žiakmi z prvého i druhého stupňa základnej školy a prítomní mali možnosť vidieť a počuť krásny spev, tanec, básne i scénky, ktoré si deti poctivo pripravovali.  Veríme, že sa prítomným náš program páčil a strávili pri ňom príjemné nedeľné popoludnie.

            Mgr. Katarína Lemešová

          • Exkurzia Driny

            13. 5. 2026

            Dňa 7.5.2026 sa žiaci zúčastnili exkurzia do jaskyne Driny, ktorá je jedinou sprístupnenou jaskyňou na západnom Slovensku. Nachádza sa v Malých Karpatoch. Počas prehliadky obdivovali bohatú kvapľovú výzdobu – mohli vidieť stalaktity visiace zo stropu, stalagmity vyrastajúce zo zeme aj mohutné stalagnáty, ktoré vznikli ich spojením. Zaujali ich aj známe útvary s pomenovaniami ako Kamenný vodopád, Zajačie či Slonie uši, Svokrine jazyky a tiež videli sintrové jazierka. Jaskyňa je zimoviskom až 11 druhov netopierov, z ktorých mali žiaci tiež možnosť niekoľko kusov vidieť lietať nad hlavami. Žiaci sa dozvedeli veľa nových informácií o vzniku jaskýň, o ochrane prírody a o živote v podzemí. Exkurzia bola pre všetkých zaujímavým, poučným a nezabudnuteľným zážitkom.   

             

            Mgr. Martina Luknišová

          • Pozvánka na Deň matiek

            8. 5. 2026

            Milé mamičky a babičky,

            srdečne Vás pozývame na vystúpenie našich žiakov ku Dňu matiek, ktoré sa uskutoční v nedeľu 10.5.2026 o 14:00 hod. v KD Zlatníky.

             

            Mgr. Lenka Jamrichová

            riaditeľka školy

          • Vyučovanie 8. mája 2026

            28. 4. 2026

            Vážení rodičia, milí žiaci,

            oznamujeme Vám, že dňa 8. mája 2026 bude na našej základnej škole prebiehať riadny vyučovací proces podľa platného rozvrhu hodín.

            Zároveň Vám oznamujeme, že Školský klub detí bude fungovať v riadnom režime a stravovanie žiakov bude taktiež zabezpečené.

             

            Mgr. Lenka Jamrichová

            riaditeľka školy

          • Deň Zeme 2026

            24. 4. 2026

            Dňa 22.4. si pripomíname Deň Zeme. Je to deň, kedy sa celosvetovo spájame, aby sme si uctili našu planétu, ktorá je naším jediným domovom. Zem nie je len miesto, kde žijeme. Je to živý organizmus, ktorý nám poskytuje všetko potrebné pre život. Vzduch, ktorý dýchame, vodu, ktorú pijeme a krásu, ktorá nás obklopuje. Často však zabúdame, že tieto zdroje nie sú nevyčerpateľné. Dnešný deň je preto dôležitou pripomienkou toho, ako sa máme správať k prírode a k životnému prostrediu. Tento sviatok sa konal počas osláv jarnej rovnodennosti a s príchodom jari. Ide o ekologicky motivovaný sviatok, upozorňujúci ľudí na vplyv ničenia životného prostredia. Pri príležitosti tohto dňa, žiaci našej školy skrášľovali okolie školy a vyzbierali odpadky po nezodpovedných občanov našej obce.

            Mgr. Miroslav Stýskal

          • Fyzika - projektové vyučovanie v 6. ročníku

            24. 4. 2026

            Na záver kapitoly Vlastnosti pevných látok a telies, žiaci šiesteho ročníka mali za domácu úlohu vytvoriť model zariadenia na meranie hmotnosti, dĺžky alebo objemu, ktoré potom odprezentovali na hodine fyziky pred ostatnými spolužiakmi. Žiaci pracovali vo dvojiciach alebo samostatne.

            Na priložených fotkách si pozrite čo sme vytvorili.

            Mgr. Miroslav Stýskal

          • Turistika - Panská Javorina

            24. 4. 2026

            Dňa 2.4. 2026 žiaci, členovia turistického krúžku, ale aj nečlenovia sa vybrali na túru.

            Spolu nás bolo 25, 22 žiakov a traja dospelí, ktorí zabezpečovali pedagogický dozor. Stretli sme sa v Zlatníkoch pred Jednotou a naše kroky viedli na Kulháň. Popri ceste žiaci vyzbierali odpadky, ktoré tu zanechávajú hlúpi a neuvedomelí spoluobčania. Cesta bola dlhá, náročná, ale všetci sme dorazili na vrchol. Ako odmenu sme si dopriali chutné špekáčiky a slaninku.

            Po dvoch hodinách sme sa posilnení vybrali na cestu späť. V podvečerných hodinách sme sa všetci unavení, ale šťastní vrátili domov.

            Mgr. Miroslav Stýskal

          • Zápis do 1. ročníka

            21. 4. 2026

            Dnes si u nás prvý raz,

            v septembri však prídeš zas.

            Lebo práve vtedy škola,

            prvákov do lavíc volá.

            Významným obdobím v živote každého dieťaťa  je nástup do školy. Na našej základnej škole sa zápis do 1. ročníka uskutočnil v dňoch 08.04. a 09.04. 2026.Najstarší škôlkari prišli na zápis spolu s rodičmi. Niektoré deti boli i trošku ustráchané, nevedeli, čo ich čaká. Pani učiteľky hravou formou „preskúšali" deti vypracovaním pracovného listu. Predškoláci ukázali všetko, čo sa naučili v materskej škole alebo doma. Určovali počet zvieratiek, vyfarbovali geometrické tvary, pomenúvali obrázky, kreslili svoju obľúbenú hračku, zvieratko. Aby na deň zápisu nezabudli, deti boli odmenené sladkosťou, darčekom a pamätným listom. Do prvého ročníka sa zapísalo 15 žiakov, na ktorých sa už teraz veľmi tešíme.

            Mgr. Slávka Orságová, Mgr. Lýdia Dúcka, Mgr. Veronika Šimúnová, Mgr. Monika Idunková

          • Jarné zvyky v ŠKD 2

            21. 4. 2026

            S príchodom jari sme sa v školskom klube detí venovali tradičným jarným a veľkonočným zvykom. Spoločne sme sa rozprávali o ich význame a o tom, ako sa tieto tradície zachovávali v minulosti.

            Jednou z hlavných aktivít bolo vynášanie Moreny, ktorým sme sa symbolicky rozlúčili so zimou. Nechýbalo ani roznášanie letečka na obecný úrad, do školy a materskej školy, ktoré prinieslo radosť a jarnú atmosféru.

            Ďalším jarným zvykom bolo zdobenie kraslíc. Deti si s veľkým nadšením zdobili kraslice rôznymi technikami a rozvíjali tak svoju tvorivosť a zručnosť. O veľkonočných zvykoch sme sa učili aj prostredníctvom hier a rôznych aktivít, ktoré im pomohli lepšie pochopiť tradície našich predkov.

            Spoločne sme si tak pripomenuli krásu ľudových zvykov a užili si príjemný čas v duchu jari.

            Ing. Katarína Števulová

          • Veľkonočná prespávačka

            21. 4. 2026

            V predveľkonočnom období sme si v školskom klube detí pripravili pre deti veselú a poučnú aktivitu – veľkonočnú prespávačku spojenú s pátracou hrou v duchu slovenských tradícií.

            Deti boli rozdelené do tímov. Každý tím sa vydal na cestu plnú úloh, hádaniek a zábavných výziev, aby pomohol vyriešiť záhadu a zložiť cieľové heslo zo získaných písmen.

            Celou hrou deti sprevádzali dve gazdinky, ktoré ich uvádzali do jednotlivých stanovíšť. Deti si tak mohli vyskúšať rôzne tradičné aktivity, ako napríklad:

            • pletenie korbáča
            • Hľadanie aj zdobenie vajíčok
            • riešenie veľkonočných hádaniek a tajničiek
            • doplňovačku o tradíciách
            • prenášanie vody ako symbol oblievačky
            • a naučili sa aj veľkonočné vinše

            Pri plnení úloh si deti nielen precvičili spoluprácu a logické myslenie, ale zároveň sa dozvedeli viac o slovenských veľkonočných zvykoch a tradíciách.

            Vyvrcholením celej hry bolo rozlúštenie tajného hesla, ktoré deti doviedlo k sladkej odmene. Na záver boli všetci účastníci odmenení diplomom za šikovnosť a výbornú tímovú spoluprácu.

            Veľkonočná pátracia hra priniesla deťom veľa radosti, smiechu a pekných zážitkov. Sme radi, že sme mohli spojiť tradície s hravou formou učenia a vytvoriť tak príjemnú sviatočnú atmosféru.

             

            Ing. Katarína Števulová, Adriána Kozáčková DiS. art

    • Kontakty

      • ZÁKLADNÁ ŠKOLA
      • +421 038 7695130
      • č.62
        956 37 Zlatníky
        Slovakia
      • 36128490
      • 2021638839
  • Fotogaléria

    • zatiaľ žiadne údaje