Ochrana života a zdravia slúži k ochrane svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí prostredníctvom teoretických a praktických poznatkov. Teoretické a praktické ukážky sa uskutočnili na jednotlivých stanoviskách, ktoré si pripravili pani učiteľky.
a) Riešenie mimoriadnych udalostí: civilná ochrana: téma zahŕňa charakteristiku o obci, evakuáciu školy, varovné signály, horľaviny, možnosti vzniku mimoriadnych udalosí v prírode a na objektoch, nebezpečenstvá pri manipulácii s elektrickým a plynovým zariadením, zápalky, zapaľovače a horľaviny, nebezpečné látky v okolí školy ( amoniak, chlór, ap. ), činnosť obyvateľstva po varovaní varovnými signálmi.
b) Zdravotná príprava: téma obsahovala poznatky o vybavení lekárničky, svojvoľné požitie liekov, čo sa môže stať, privolanie pomoci k zranenému, význam symbolu červený kríž, ochrana pred chorobami, účelné obliekanie, pomoc lekárov chorým a zraneným, ochrana a prvá pomoc pri zistení kliešťa, uštipnutí osou, včelou, správna životospráva – jedlo, spánok, oddych, učenie, ošetrenie a obväzovanie prstov, ruky, lakťa, spodnej končatiny, nákazlivé choroby a ochrana pred nimi, jednoduché obväzovanie ovínadlami a šatkami pri povrchovom poranení rúk, nôh, prstov.
c) Pohyb a pobyt v prírode a jej ochrana: žiaci si zopakovali určovanie svetových strán podľa slnka, aký význam má zdravotné stredisko, historické objekty v našej obci, správanie sa k osamelým zvieratám, význam vody v prírode, pitie povrchovej vody, jedovaté rastliny, jedovaté huby, zásady správneho a bezpečného správania sa v prírode, chránené územie, čítanie z mapy – podľa farieb a topografických značiek, význam čistého ovzdušia pre človeka a prírodu, zásady uhasenia ohniska.
koordinátor: Mgr. Slávka Orságová