Do galérie boli pridané fotografie našich žiakov
Archív noviniek
Škola v prírode
15. 6. 2017Školu v prírode strávili v dňoch 29.5.- 2.6. 2017 žiaci prvého stupňa našej školy v krásnom prostredí Nitrianskeho Rudna. Spolu s učiteľmi a animátormi si deti užili slnečné dni plné rôznorodých aktivít. Ubytovanie bolo zabezpečené vo veľmi peknom a útulnom penzióne Normandia. Prírodou obkolesené prostredie poskytovala veľkolepý priestor pre relax, zábavu a nové poznanie. Režim dňa sa riadil pravidelným rozpisom jednotlivých činností.
ŠKD - hlina v našich rukách
1. 6. 2017vonku bolo horúce už takmer prázdninové počasie, tak sme využili pripravenú hlinu vo výtvarnej učebni a pustilli sa do práce, čoho výsledkom sú krásne výrobky čakajúce na prvý výpal v keramickej peci
Dopravná výchova - I. stupeň
1. 6. 2017Milióny ľudí sú deň čo deň účastníkmi cestnej premávky. Pri ceste do práce, do školy, na nákupy, ako aj pri ceste za akýmikoľvek osobnými záujmami sa každý z nás stáva účastníkom cestnej premávky či už ako chodec, cyklista, cestujúci v prostriedkoch hromadnej prepravy, vodič motorového vozidla a pod. Doprava je neodmysliteľnou súčasťou života každého človeka. Neúmerný je počet dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú deti v mladšom a staršom školskom veku. Úlohou dopravnej výchovy v školách je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke – ako chodcov alebo cyklistov – pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel.
Realizácia učebnej činnosti sa uskutočňuje v objekte školy, na detských dopravných ihriskách
(ďalej len DDI) alebo v bezpečných priestoroch v okolí školy.
Dňa 25.5.2017 aj žiaci našej školy absolvovali celodennú výučbu dopravnej výchovy pre žiakov 1. až 4. ročníka .Výučba bola realizovaná v dvoch blokoch. Teoretickú časť žiaci absolvovali v triedach so svojimi triednymi učiteľmi a praktickú časť vykonali na prenosnom detskom dopravnom ihrisku, kde žiaci jazdili na odrážadlách, kolobežkách, menších aj väčších bicykloch a elektrických autíčkach. Deti si vyskúšali uplatniť svoje teoretické vedomosti v praxi, ako majú správne prechádzať cez cestu, cez prechod pre chodcov pričom musia poznať dopravné značky, dodržiavať dopravné predpisy.
Žiaci prvého ročníka sa na dopravnej výchove naučili po ktorej strane chodníka sa má chodiť, ako správne prechádzať cez cestu, kto patrí na chodník, kto na vozovku. Zoznámili sa s dôležitými dopravnými značkami aj ako sa treba správať v dopravných prostriedkoch. Prezentácie boli zamerané na chodcov, dopravné prostriedky aj dopravné značky. V závere žiaci modelovali z plastelíny rôzne dopravné prostriedky a niektorí vytvárali skutočné aj vymyslené dopravné prostriedky z drevených stavebníc .
Dopravnú výchovu v druhom ročníku začali rozhovorom o bezpečnosti na ceste, počas cesty do školy a z nej i o bicyklovaní a jeho nástrahách. Žiaci sa prostredníctvom prezentácií zoznámili s dopravnými prostriedkami. Vedomosti si overili v krátkom teste. V pracovnom liste si rozšírili vedomosti o dopravných značkách, ktoré si zároveň vyfarbili.. V doplňovačke dopĺňali výrazy súvisiace s dopravou.
Žiaci 3. ročníka sa z prezentácie dozvedeli o povinnej výbave cyklistu, o typoch bicyklov aj o ochranných pomôckach cyklistu. Zopakovali si dopravné značky aj základné pravidlá. Získané vedomosti si preverili v kvíze a v pracovnom liste aj v tajničke. V závere nakreslili cyklistu s ochrannými pomôckami a správne vybaveným bicyklom, naučili sa aj báseň o semafore.
Štvrtáci pracovali s učebným materiálom s názvom Cyklista. Pomenovali časti bicykla, ktorý mali v triede a spoločne vypracovali pracovný list, riešili slovné úlohy s tematikou cyklistov a pravidlá cestnej premávky si precvičili podľa náučného CD – Autoškola pre deti. Na záver nakreslili dva veľké bicykle, doplnili jeho hlavné časti a projekt vystavili na chodbe, kde si ho môžu pozrieť aj mladší spolužiaci.
Najviac sa však všetci tešili na praktickú časť na dopravnom ihrisku. Nuž a to ich už čakali reflexné vesty a prilby, ktoré ako účastníci cestnej premávky na bicykli, kolobežke či autíčku musia mať. Ešte posledné pokyny a dopravné prostriedky sa konečne dočkali svojich vodičov. Riadny semafor, dopravné značky a dokonca značenie na ceste preskúšali malých vodičov, či dokážu zvládnuť plynulú cestnú premávku. A veru niektorí sa nezaobišli ani bez pokút, ktoré boli udelené „policajtom“. Naši žiaci 1. až 4. ročníka zvládli počas dopoludnia veľa dopravných situácií na výbornú a zdokonalili sa aj v jazde na bicykli i kolobežke. Autíčka si vyskúšali všetci a najradšej by si ich nechali v škole. Žiaci prežili krásny deň a domov odchádzali plní zážitkov z netradičnej výučby dopravnej výchovy
koordinátor: Mgr. Lýdia Dúcka
OK - atletika
31. 5. 2017ZŠ Komenského a ZŠ Partizánska boli 22. a 23. mája organizátormi okresného kola v atletike žiakov základných škôl. Zúčastnili sa aj naši žiaci. Družstvo chlapcov bolo v kompletnom zložení a dievčenských disciplín sa zúčastnili, len 4 dievčatá. Chlapci v bodovaní družstiev obsadili krásne druhé miesto zo ziskom 657 bodov. Úspechy jednotlivcov Miloš Kočica 1. miesto vrh guľou a 3. miesto skok do diaľky, Mário Záfer 1. miesto skok do diaľky a 2. miesto v behu na 60 m, Patrik Rédeky 1. miesto skok do výšky, Lívia Šimúnová 1. miesto skok do výšky, Karin Ivaničová 2. miesto v behu na 800 metrov. Víťazi sa kvalifikovali do krajského kola , ktoré sa uskutoční 6. 6. 2017 v Dubnici nad Váhom. Na prvom mieste sa umiestnila aj štafeta chlapcov v behu na 4 x 60 metrov, ktorá do KK nepostupuje. Víťazom gratulujeme a držíme palce v ďalších bojoch.
žiakov pripravoval: učiteľ TSV Mgr. Miroslav Stýskal
ŠKD - z medovky lekárskej aj vynikajúci domáci sirup
30. 5. 2017Medovka lekárska je trvácna bylinka, ktorej pestovanie je naozaj hračkou. Stačí ju raz zasadiť a o úrodu máte postarané bez väčšej námahy. Čerstvé lístky sa vám odvďačia liečivou silou pri bolestiach hlavy, podráždenosti, problémoch so spánkom, ale aj pri nachladnutí. Medovka nielen lieči. Použiť sa dá aj v kuchyni, či už pri príprave likéru, sirupu i pri varení. Kam sa teda hodí? Medovka je vynikajúcim doplnkom šalátov, bylinkových omáčok, polievok, do dresingov ku šalátom, či grilovanému mäsu, ku rybám, hubovým jedlám, do zmesí čajov, rozličných limonád, či osviežujúcich drinkov s citrónom, limetkou a ľadom. Okrem toho sa hodí aj ku hydine, do ryže a niektorí si ju dokonca nasekajú aj do bieleho jogurtu.
My sme si vyrobili lahodný sirup. Vyskúšajte si ho uvariť podľa nášho receptu:
suroviny: 20 ks medovky, 500 g hnedého cukru, 1 limetka, 2 citróny, 2 ks škorice
postup: Do hrnca nalejeme 500 ml vody. Prisypeme cukor a rozpustíme. Vložíme celú škoricu a chvíľku povaríme ( 10 minút na sirup ). Umyjeme a nakrájame medovku, vložíme do hrnca a necháme luhovať cca 30 minút. Na záver pridáme šťavu z limetky a citrónov, precedíme a nalejeme do fliaš.
Zber papiera
30. 5. 2017V dňoch 22. - 26. 5. 2017 sme ako každoročne prispeli k ochrane našej prírody. Žiaci sa mimoriadne snažili, výsledkom čoho je celkové vyzbierané množstvo 12 050 kg starého papiera. Medzi jednotlivcami boli najlepší súrodenci Záferovci spolu s bratrancom Šimonom Števulom.
jednotlivci:
I. miesto - Šimon Števula 2 906,5 kg
II. miesto - Zuzana Záferová 2 272 kg
III. miesto - Mário Záfer 2 231 kg
hodotenie tried:
I. miesto - 3. ročník 3 462,5 kg
II. miesto - 5. ročník 2 740,5 kg
III. miesto - 9. ročník 2 635 kg
Medzníky 2. svetovej vojny
26. 5. 2017Dňa 16.5.2017 sa v Posádkovom klube v Trenčíne uskutočnila dejepisná súťaž Medzníky 2. svetovej vojny určená pre žiakov 9. ročníka základných škôl. Okresné kolo súťaže organizoval Oblastný výbor Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov v spolupráci s odborom školstva Okresného úradu v Trenčíne. Prvé kolo sa uskutočnilo v základných školách, ktoré od organizátorov dostali podrobnosti o pravidlách súťaže. Najlepší súťažiaci sa v trojčlenných skupinách pod vedením učiteľov dejepisu zúčastnili okresného kola. Našu školu išlo reprezentovať súťažné trio v zložení Katarína Kočicová, Monika Šulová a Andrej Mlynek. Na súťaž ich doprevádzala Mgr. Opálená. Súťaže sa celkovo zúčastnilo 7 súťažných družstiev. Súťaž pozostávala z troch vedomostných okruhov. V 1. časti riešili súťažiaci testové úlohy z okruhu vedomostí o 2.svetovej vojne vo svete, o Slovensku počas 2.sv. vojny, o SNP a Karpatsko-duklianskej operácii. Hoci sa nášmu tímu neušlo popredné miesto, odchádzali sme spokojní a bohatší o skúsenosti.
Biológia - zážitkové učenie
24. 5. 2017Bylinky sú rastliny, ktoré majú po tisícročia mnohoraké využitie: v kuchyni, liečiteľstve, v boji proti škodcom, chorobám iných rastlín, ale aj ako šamanské rastliny.
My máme pred našou školou postavenú bylinkovú špirálu, kde sú zasadené rôzne bylinky. V tomto čase sú už bylinky krásne zelené, preto sa naši šiestaci vybrali počas hodiny biológie spoznávať a rozlišovať jednotlivé druhy liečivých rastliniek. Odborníčka Miška Tuchyňová spolužiakom porozprávala rôzne zaujímavosti o bylinkách, keďže sa s bylinkovou špirálou zúčastnila aj na biologickej olympiáde. Spoločne sme potom bylinky ovoniavali a rozlišovali a taktiež hľadali aj také, ktoré rastú voľne v prírode. Žiakom sa takáto hodina biológie samozrejme páčila a uvedomili si, že príroda je naozaj našim bohatstvom a my ju máme využívať vo svoj prospech tak, aby sme ju neničili.
Vyučujúci: PaedDr. Ivana Hlocká
Využitie areálu školy - krása aj úžitok
24. 5. 2017Pergola – pestujeme okrasné dreviny a byliny:
skalník, ruže, juku, brečtan, okrasný vinič, vres, kosatce, tulipány, veternicu, prvosienky, starčeky, slez, flox, ťahavé muškáty a iné. Príjemne pôsobia aj okrasné záhončeky pri vstupnej bráne.
Bylinková špirála a priestor pareniska – okrasa, liečivé i kulinárske
využitie byliniek :
šalvia, ligurček, pažítka, medovka, mäta, materina dúška, echinacea, monarda, rebarbora a iné.
Tekvicové záhony a slnečnice – pohladia oči pri pohľade i naše brušká, keď z nich na jeseň pripravujeme špeciality. Azda najviac sa tešia vtáčiky, keď si v zime nájdu zrniečka slnečníc v kŕmidlách, ktoré sú rozmiestnené v priestore pred školou.
koordinátor: Mgr. Dana Lenková
Rozprávkova noc
23. 5. 2017Pre našich družinárov bol piatok, 19. máj, neobyčajný. Do školy si zbalili karimatky, spacáky i obľúbenú hračku. Čakala ich rozprávková noc plná zábavy a dobrodružstva. Stretli sme sa o pol piatej. Po odložení vecí v triede sme začali náš rozprávkový večer, ako inak rozprávkami. Deti mali okrem iného na základe indícii uhádnuť názov rozprávky a jej hlavných hrdinov. Potom sme sa začali pripravovať na návštevu obecnej knižnice - chceli sme ju totiž spestriť maľovanými obrázkami. Po toľkej práci nám riadne vytrávilo a tak hurá na večeru do blízkeho Zeleného penziónu, kde nás čakal hamburger s hranolkami. Po výdatnej večeri sme sa vybrali na čerstvý vzduch, trošku sa rozhýbať. Na ihrisku sme súťažili v rozprávkových disciplínach- lietanie na Aladinovom zázračnom koberci, vyrobili sme dlhé lano pre princeznú na vlásku, pomohli sme Bračekom mravčekom pozbierať drobné predmety, potkanovi Ratatouimu sme nahádzali balóny do polievky a veľa ďalších zaujímavých hier. Za každú splnenú úlohu si deti plnili rozprávkové mešce cukríkmi. Po zotmení nastala dlho očakávaná chvíľa. Deti si zaplnili už zasa hladné brušká opekanými špekáčikmi a zahrali si futbal na ihrisku, čo by nebolo nič nezvyčajné, keby si pri tom nemuseli svietiť baterkami- bola už totiž taká tma, že si nevideli ani na konček nosa. Po sladkej odmene nasledovala hygiena a po zakuklení do spacákov, rozprávka na dobrú noc. Deťom sa pomaly zatvárali očká a posledné zaspalo krátko po polnoci. Ráno sme sa presunuli zo spacákov do jedálne, kde sme sa naraňajkovali. Potom nasledovalo balenie a rozlúčka. Deti celú akciu zvládli na výbornú. Unavení, ale s rozžiarenými očkami odchádzali domov s prísľubom, že do budúcej rozprávkovej noci napíšu svoju vlastnú rozprávku desaťfarebným perom, ktoré dostali za odmenu. Koordinátori: Mgr. Monika Idunková a Mária Rédekyová
Turistická vychádzka - Pánska Javorina
16. 5. 2017Dňa 8.5. 2017 o 8:00 hod sa na autobusovej zastávke v Zlatníkoch stretlo zopár nadšených turistov z okolia i z Bánoviec nad Bebravou. Náš smer bol jasný. Pánska Javorina. Počasie nám prialo, slniečko svojimi lúčmi ohrievalo. Turistický zážitok nám neznepríjemnil ani pofukujúci chladný vietor. Vybrali sme si v porovnaní s označeným turistickým chodníkom trochu netradičnú trasu. Kým začiatok cesty bol mierny, cesta bližšie k vrcholu bola náročnejšia. Výstup však všetci zvládli, a tým si zaslúžili odmenu v podobe opekanej slaninky alebo špekáčiku. Po krátkom odpočinku a posedení pri ohníku, nabrali naše kroky smer Zlatníky. Cesta dolu ubiehala rýchlo a ani sme sa nenazdali a boli sme doma.
koordinátor: Mgr. Miroslav Stýskal
Deň Zeme
16. 5. 2017Pre nepriaznivé a premenlivé aprílové počasie sme si Deň Zeme pripomenuli až v druhý májový piatok a vybrali sme sa na prechádzku do osady Kulháň. Vychádzky sa zúčastnili žiaci druhého stupňa okrem siedmakov, ktorí sa celý deň s pani učiteľkou Lenkovou starali o úpravu okolia školy. Na Kulháni nás čakal pán Ing. Martin Schneider, ktorý nás sprevádzal náučným chodníkom a porozprával nám veľa zaujímavostí o lese, vode a histórii. Pozornosť žiakov si overil kontrolnými otázkami, ktoré našťastie žiaci zvládli. Za svoju pozornosť si vyslúžili i sladkú odmenu na dodanie síl. Cesta síce nebola namáhavá, no niektorí žiaci sa trošku viac zapotili. Do školy sme sa našťastie vrátili v kompletnej zostave, kde na nás čakali už tety kuchárky s obedom. Prechádzku s nami absolvovali aj učitelia: Mgr. Stýskal, Mgr. Struhačková, Mgr. Hlocká a Mgr. Opálená
koordinátori: tr. učitelia a Mgr. Miroslav Stýskal
Prírodovedná exkurzia v Bratislave
16. 5. 2017Dňa 2.5. 2017 vycestovali žiaci z druhého stupňa do hlavného mesta Bratislava. Po upršanej ceste nás pred Bratislavou uvítalo krásne slniečko. Prvým bodom programu bola návšteva technického múzea so zameraním na dopravu. Žiaci videli historické autá, motocykle, vlaky. Po prehliadke múzea dopravy nás autobus previezol na druhú stranu Dunaja - do Petržalky, odkiaľ sme sa už po svojich presunuli na Bratislavský hrad. Z hradu cez historické centrum, kde sme si poobzerali budovu prvej univerzity na Slovensku, sme sa dostali až k prírodovednému múzeu, ktoré bolo tretím bodom nášho bohatého programu. V múzeu mali žiaci možnosť vidieť nerasty, preparované zvieratá Slovenska a doby ľadovej, a výstavu súčasného japonského dizajnu. Na záver zakotvili deti ešte na pár minút v obchodnom centre Eurovea. Prírodovednej exkurzie sa zúčastnilo 44 žiakov pod vedením pedagógov Mgr. Miroslava Stýskala a Mgr. Dušany Struhačkovej. Všetci sa vrátili domov plní príjemných zážitkov.
koordinátori: Mgr. Miroslav Stýskal
Deň matiek
16. 5. 2017Najkrajším mesiacom roka je máj a najkrajším dňom je Deň matiek. V máji je všetko krásne, zelené pestrofarebné. Mamičky sa usmievajú na svoje deti aj vtedy, keď sú unavené a keď ich niečo veľmi trápi. Postískajú, pritúlia, pobozkajú, ofúkajú rozbité koleno či lakeť Držia nad deťmi svoju ochrannú materinskú ruku a plným priehrštím rozdávajú lásku. Sú to práve ony, ktoré denne zobúdzajú bozkom. Tých menších vodia do školy aj zo školy. Pomáhajú s domácimi úlohami, uspávajú. Nerobia to z povinnosti, ale z lásky. Aké je asi srdce matky? Najkrajšie a najšťastnejšie. Poďakovanie matkám patrí za všetko, čím nás v živote obdarovali, za dobro, krásu, za úsmev, za ktorým sa veľakrát skrýva smútok, nechcejúc ho dať najavo, za ich nehu a starostlivosť. Buďme im trvale zaviazaní úctou a láskou. Najkrajšia odmena je dobrota, láska, úsmev, ktoré môžeme matkám Milujme naše mamičky, zaslúžia si to. Všetkým mamičkám, babičkám, prababičkám prajeme veľa zdravia šťastia lásky, porozumenia v kruhu svojich blízkych. program pripravovali: Mgr. Monika Idunková, Mgr. Lýdia Dúcka, Mgr. Slávka Orságová, Mgr. Svatopoluk Čech, Mária Rédekyová
koordinátor: Mgr. Slávka Orságová
Jar - Krúžok šikovné ruky
16. 5. 2017Sviatky jari sú už tu, prebúdzajúca sa príroda začína hýriť pestrými farbami a je čas vyzdobiť si aj svoje príbytky. Nezaháľajú ani deti pravidelne navštevujúce Krúžok šikovné ruky a pod vedením pani učiteľky Hlockej vyrábajú rôzne dekorácie či už z prírodného materiálu alebo z farebných papierov. Darí sa im však aj recyklovať. Deti ukazujú nielen svoju zručnosť, kreativitu či trpezlivosť ale aj to, že vedia pracovať v skupine a vzájomne sa dopĺňať, keďže krúžok navštevujú žiaci prvého až deviateho ročníka.
Vyučujúci: PaedDr. Ivana Hlocká
Čítame s Osmijankom
15. 5. 2017Spolu s Osmijankom sa s peknými knižkami, nezvyčajnými dobrodružstvami a ich hrdinami stretávame už trinásty rok. Tento rok nás Osmijanko zaviedol do tajomnej záhrady. Nie takej obyčajnej akú máme za školou či za domom. I keď sa do nej vchádza cez chatrnú bránku po nenápadnej štrkom vysypanej cestičke, skrývala zákutia s tajomnými jazierkami, potôčikom ale i zvieratkami a kadejakými čudesnými tvormi. Sem-tam sa zjavila i voľajaká prekážka. Kvety i stromy boli v nej ešte neobyčajnejšie. V Osmijankovej záhrade nesmeli chýbať ani stromy ako Rozprávkovník, Veršovnica čínska, mohutná Fantazmagorika knihoplodá a Nezbedovník smiechotvorný. Nechýbal ani hávedník, záhradné bludisko. Spoločnými silami sme zvládli všetkých osem úloh a naše literárne záhradky sme odovzdali do Mestskej knižnice v Bánovciach nad Bebravou.
koordinátori: Mgr. Monika Idunková - 4. ročník, Mária Rédekyová - ŠKD
čítam, čítaš, čítame
15. 5. 2017Dňa 27. apríla 2017 sa pre žiakov 5. až 9. ročníka Základnej školy v Zlatníkoch uskutočnilo literárne dopoludnie pod názvom Čítam, čítaš, čítame. Na toto podujatie učiteľky Mgr. Dana Lenková a Mgr. Jana Opálená pozvali pracovníčky Mestskej knižnice Ľudovíta Štúra v Bánovciach nad Bebravou - vedúcu knižnice Jarmilu Mikulovú a pani Máriu Vavrovú. Tie si pre žiakov pripravili zaujímavé úlohy, v ktorých si mohli žiaci overiť nielen svoje vedomosti, ale využiť aj svoj postreh a zručnosti. Žiaci pracovali v skupinkách. Na víťazov i porazených čakala okrem úloh aj vecná a sladká odmena. Žiaci sa tiež dozvedeli o činnosti mestskej knižnice a o možnosti využitia on-line katalógu na stránke knižnice. Bola to veľmi vydarená akcia, ktorá sa páčila všetkým zainteresovaným. Preto sa pani učiteľky dohodli, že literárne dopoludnie sa stane tradíciou ich školy.
koordinátor: Mgr. Jana Opálená