Od Zeleného štvrtku až po Veľkonočný pondelok. Slovenské zvyklosti a tradície stojí za to nielen poznať, ale je naozaj krásne, ak nimi sebe, aj našim deťom spestríme sviatky jari. Veľká noc patrí spolu s Vianocami nepochybne medzi dva najkrajšie sviatky v roku. Rodina opäť získava príležitosť zísť sa spolu a práve v tieto dni si uctievame tradície viac, ako po iné menšie sviatky.
Obklopujeme sa typickými symbolmi, opakujeme kroky naučené ešte od našich prarodičov a pochutnávame si na dobrotách, ktoré sú charakteristické pre náš kraj.
Baranček, bahniatka, kraslice, zajačik a kríž sú základné znaky Veľkej noci sú istotne i vám dobre známe. Kraslice sú známe všade vo svete. Sú najstarším symbolom a v podstate ide o pohanský znak, prostredníctvom ktorého sa vítala jar počas rôznych rituálnych obradov. Isté obdoby kraslíc sa našli aj v dejinách Číňanov a Egypťanov. No farbenie vajíčok je najviac späté so slovanskými krajinami. V náboženskom zmysle symbolizuje znovuzrodenie, ale aj prepojenie Starého a Nového zákona.
Kedysi sa kraslice farbili väčšinou na červeno, aby tak pripomínali Ježišovu krv a nikdy sa nemaľovali na modro, pretože to charakterizovalo smútok.
Najkrajšie veľkonočné vajíčko sme maľovali na hodinách výtvarnej výchovy, výchovy umením či v školskom klube. Žiaci mali za úlohu namaľovať veľkonočné vajíčko rôznymi výtvarnými technikami. Fantázii sa medze nekládli a výsledkom bolo veľké množstvo krásnych maľovaných kraslíc. Tie najkrajšie kresby zdobia chodbu našej školy a víťazi boli odmenení peknými cenami.
Vyhodnotenie:
I. stupeň
I. miesto – Martin Valášek 1. roč.
II. miesto – Nina Maninová 4. roč.
III. miesto – Sofia Blinová 4. roč.
II. stupeň
I. miesto – Júlia Iľková 9. roč.
II. miesto – Patrik Rédeky 9. roč.
III. miesto – Monika Šulová 9. roč.
ŠKD
I. miesto – Karolína Dúcka 3. roč.
II. miesto – Liliana Kmotorková 2. roč.
III. miesto – Maxim Sečanský 3. roč.
koordinátor: Mária Rédekyová